AUGUST 2019
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
« Juuli September »


15. november 2007

Tartu rahvusvahelises konverentsil esines ka Marko LUHAMAA

    

Yann Baillon (paremal) lahendamas Marko Luhamaa poolt püstitatud probleeme - seekord ebaõnnestunult (foto L.Peegel)

 
Tartus peeti Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsikeskuses Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna, Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi teaduskonna ja Eesti Olümpiakomitee organiseerimisel kahepäevane rahvusvaheline konverents teemal "PEKING 2008 - mis eristab võitjaid kaotajatest?".

Kongressi ladus korraldus ja sisukad ettekanded olid nauditavad. Reedel suunasid juba avaettekanded Gerd KANTER'ilt (Tee tiitlini 2001-2007) ja Raul REBASELT (Võidu valemist) konverentsi nauditavale lainele. Kristjan KAIS ja Raivo SIMSON andsid väga põhjaliku ülevaate sellest, kuidas rannavolletiim Kristjan Kais-Rivo VESIK valmistuvad Pekingi olümpiaks. Kahjuks ei saanud allakirjutanu jälgida kõiki ettekandeid, sest Tartus oli ka muid olulisi tegemisi, kuid nauditavad olid avapäeval veel paljud ettekanded: Tallinna Ülikooli professori Rein HALJANDi ettekanne Tehnika ja taktika ujumise tippvõistlustel (kes ühtlasi teavitas Tartu Ülikooli professoreid ja vilistlasi, et ka Tallinna Ülikooli rektor võib tulevastele tudengitele või Tartu professoritele tutvustada Schnelli tiiki ja Kadrioru parki, kuigi viimastel on Gustav Adolf, Kristjan Jaak ning Karl Ernst von Baer ja palju teisi kuulsusi!), Matti KILLINGu ettekanne M 4x sõudjate Pekingi OM ettevalmistus ja Kristjan PORTi ettekanne kaasaegse elukeskkonna mõjust inimese töövõimele. Sportlase toitumisest tegi head ettekanded Soome Akadeemia terviseuuringute osakonna juhataja Mikael FOGELHOLM, DSc - avapäeval "Nutrition and sports" ja laupäeval "Millal on sportlane liiga paks?" Reedel minu poolt kogetust oli ainus "alakaaluline" ettekanne meie maadluskoondise peatreenerilt, kes rääkis teemast mööda, ületas oma ajaliimidi 60 protsendiga (40 minutit 25 asemel!) ja kelle jutust võis jääda mulje, et maadlejate ettevalmistus Pekingi OM-iks seisneb uute reeglite loomises, Neid on viimastel aastatel niigi korduvalt muudetud ja ilmselt muudetakse veelgi - vähemasti ekraanilt nähtu põhjal tuleks muuta! Aga seni peaksid sportlased siiski kohanema olemasolevatega ning seda kindlasti peatreeneri vedamisel-juhendamisel. Edu neile selles!

Avapäeva oodatuim ettekanne oli minu jaoks loomulikult karate valitseva raskekaalu maailmameistri abilise spordipsühholoog Aave HANNUSe ettekanne "Rakenduslik spordipsühholoogia: psüühikatreeningu sisu ja vorm" (ettekande koostasid Tartu Ülikooli spordipsühholoogia teadurid Aave Hannus, Anni RAUDSEPP ja assistent Jorgen MATSI). Ettekandjat assisteeris maailmameister Marko LUHAMAA, kellel pärast "suuraudade" eemaldamist jutt jälle soravalt jookseb. Marko leidis, et senini oli ta kinni jäänud medalikonkurentsis seetõttu, et mõtles liialt palju tulemuse peale - mis saab siis, kui jälle ei õnnestu medalit võita? See mõte aga jäi tal seni alati lõpuni mõtlemata - mis siis ikka saab.....??? Koostöös Aave Hannusega selgus lõpuks, et ei saagi midagi, kui peaks ka kaotus tulema - elu läheb edasi, sest kõige olulisem on see, et sportlane jääb ka pärast kaotust edasi inimeseks kahe käe ning kahe jalaga ning õiged sõbrad hoolivad sinust endiselt! (Aga selleks sõbrad ju ongi!) Ning ka ema ja isa jäävad ikka alles nagu kõik lähedased inimesed. See oli murrang Marko teadvuses ning tatamile ei tulnud enam mitte pidevalt mõtlev sportlane, kes analüüsis iga oma liigutust - Tamperes tuli tatamile suur MEISTER, kes lasi alateadvusel oma tööd teha - hoides teadlikult vaid kinni oma taktikalisest plaanist - PANNA VASTANE PROBLEEME LAHENDAMA!!!  

Laupäeval õnnestus kuulata mitut head ettekannet: alustuseks kohe professor Vahur ÖÖPIKu kehakaalu mahavõtmisest (cit. "mõistus peab ka kodus olema!"), millele järgnes judokoondise peatreeneri Aavo PÕHJALA vahetu ettevalmistuse kogemused tiitlivõistlusteks erinevates kliima- ja ajavööndites oma praktiliste väärtuslike näpunäidetega. Sama teemat teadlase aspektist käsitles Soome koondistega töötanud spordiarst Heikki TIKKANEN.

Kahjuks ei õnnestunud allakirjutanul näha-kuulda mitmed ettekandeid, mida oleks kindlasti tahtnud kuulata (eeskätt Jean Medelli - kas luukoe kahanemine on profijalgratturitel terviserisk?, Harri Lembergi kohanemisest kliima ja ajavahestressiga võistlemisel Aasia maratonidel - on ju meil 2008. aasta MM Tokios, kus Markol seisab ees tiitli kaitsmine!; Tapio Kallio - põlvevigastused spordis ja Mihkel Zilmeri mudel tippu jõudmiseks). Kuid sellele vaatamatu suur-suur tänu Tõnis MATSINile, Tartu Ülikooli spordi- ja füsioteraapia täienduskoolituskeskuse juhatajale ja tema tiimile hästi korraldatud konverentsi ja selle väärtuslike matejalide eest.

 

 


Eesti Karate Föderatsioon (registrikood 80066792), Tondi 84, 11316 Tallinn, tel 6398 776, e-mail info@ekf.ee; arveldusarve nr EE862200221002161991, Swedbank